شرکت BMW چگونه فن آوری ساخت افزایشی را به خدمت گرفت

پرینتر سه بعدی فلزی
سفارشی سازی قطعات با پرینتر سه بعدی فلزی
27 آذر 1396
پرینت سه بعدی در تولید محصولات پزشکی
18 دی 1396

  در دهه گذشته، پیشرفت قابل توجه در تکنولوژی ساخت افزایشی که به اصطلاح پرینت سه بعدی شناخته می ­شود موجب کاربرد هرچه بیشتر این تکنولوژی به عنوان یک روش بالقوه در مراحل طراحی، توسعه، ساخت و حتی توزیع محصولات شده ­است. به­ طوریکه در صنعت اتوموبیل­ سازی این پیشرفت­ ها، درهای جدیدی را در طراحی ­های نو گشوده­ اند که به موجب آن محصولی تمیزتر، سبک­تر و ایمن­تر ساخته می ­شود و در عین حال زمان ساخت و هزینه ­ی تمام شده­ ی نهایی را نیز کاهش می ­دهد. تولید قطعات با محدودیت­ های طراحی که همواره استفاده از روش­های تولید سنتی را بر صنعت تحمیل کرده ­اند، با این روش به راحتی قابل دست­یابی می ­باشند.

از جمله موقعیت­های کاربردی برای استفاده از تکنولوژی ساخت افزودنی، تولید ابزارها در خط مونتاژ می ­باشد به­ طوریکه این روش امکان ساخت ابزارهای سفارشی را جهت افزایش بهره ­وری در خط تولید فراهم می­ کند. به­ عنوان مثال شرکت BMW از روش ساخت افزایشی به منظور تولید ابزارهای دستی در بخش آزمایش و مونتاژ به­ طور مستقیم بهره گرفته ­است. ابزارهای دستی که به صورت سفارشی طراحی شده­ اند نه تنها به میزان 72% نسبت به ابزارهای دستی که به روش­های سنتی ساخته می­ شوند سبک­تر هستند، بلکه طراحی ارگونومیک بهتری نیز دارند. مطابق با گزارشات شرکت BMW استفاده از ابزارهای سفارش سازی شده موجب صرفه­ جویی 58 درصدی در قیمت تمام شده و همچنین کاهش زمان ساخت تا حدود 92% شده ­است.

از دیگر مثال­ ها در این صنعت می­ توان به Delphi، یکی از تامین کنندگان رده اول خودرو اشاره کرد که اخیرا به جای استفاده از روش­ه ای سنتی ریخته­ گری آلومینیوم از تکنولوژی ذوب انتخابی لیزر (Selective Laser Melting (SLM)) به منظور تولید پمپ­ های دیزلی استفاده می­کند. استفاده از SLM نه تنها موجب ساخت پمپ به صورت یکپارچه شد، تعداد قطعات را کاهش داد و فرآیند مونتاژ کاری را ساده ­تر کرد، بلکه موجب کاهش کل هزینه­ های تولید نیز شد.

 

“استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع  بلامانع است”

دیدگاه ها بسته شده است