ساخت افزودنی فلز در صنعت جواهرسازی

ساخت افزایشی در صنعت ساعت سازی
23 دی 1396
جایگاه پرینتر سه بعدی فلز در صنایع دفاعی و هوافضا
30 دی 1396

ذوب انتخابی لیزر (SLM) که تحت عنوان ذوب با پرتو لیزر (LBM) و یا ذوب بستر پودر با لیزر (L-PBF) نیز شناخته می­شود، توانسته است خود را به عنوان فرآیند ساخت افزودنی فلز در بستر پودر در زمینه­ های مختلف از جمله تکنولوژی پزشکی، ساخت ماشین ­آلات توربو، هوافضا و مهندسی خودرو توسعه بخشد. در سال­های اخیر، استفاده از فلزاتی مانند آلیاژهای تیتانیوم و آلومینیوم به اندازه­ ی آلیاژهای نیکل و کبالت در این فرآیند مورد توجه قرار گرفته­ است.

در نگاه اول شاید این­طور بنظر برسد که فلز تیتانیوم با صنعت جواهرسازی هیچ­گونه تناسبی ندارد درحالی­که این فلز توانست به ­طور شگفت­ آوری در میان فلزات گرانبها مطرح شود.علاه بر اینکه این فلز دارای خواص مکانیکی خوبی است، دوام و پایداری آن نیز همیشگی است (بدون مشکلات فرسایشی در تمام طول عمرش)،  با آب و مایعات بدن انسان واکنش نمی­دهد و همچنین آلرژی­ زا نیز نمی­باشد (واکنش­های پوستی رخ نمی­دهد).

مقاومت به خوردگی این فلز به ­گونه­ ای است که در طولانی مدت رنگ و شفافیت آن بدون تغییر باقی­ می ­ماند. از سوی دیگر این، تعاریف مترادف مدرنیته هستند، به این معنا که با تمام خواص ذکر شده برای این فلز اما همچنان قیمت آن از فلزاتی مانند طلا و پلاتین کمتر می­باشد.

محصولات تولید شده به روش پرینت سه­ بعدی می­توانند توسط پوشش­کاری سرامیکی پوشش داده ­شوند و بدین ترتیب جواهرات تولیدی دارای سطحی با کیفیت بالاتر بدست می ­آیند همچنین می­توان از روش­های دیگر نیز برای رنگ ­آمیزی این قطعات کمک گرفت.

 

“استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع است”

دیدگاه ها بسته شده است