تجهیزات جت و تکنولوژی ساخت افزودنی فلز

چاپ سه بعدی موتورهای جت
2 بهمن 1396
ساخت افزودنی فلز در صنعت اتومبیل سازی
8 بهمن 1396

Photo Courtesy of EOS GmbH, Vectoflow and Vectoflow

تولید پراب ­ها با تکنولوژی ساخت افزایشی فلز جهت اندازه­ گیری سرعت و دما در موتورهای توربو توسط EOS (Electro Optical Systems)

پراب ­های اندازه­ گیری جریان در واقع اجزای مسئول اندازه ­گیری سرعت و زاویه ­ی برخورد هوا هستند و به ­طور خاص در طراحی هواپیما و ماشین­ آلات توربو مورد استفاده قرار می­گیرند. سرعت و زاویه ­ی حمله از هوای ورودی تعیین می­شود. در حالیکه ممکن است اینطور به نظر برسد که این قطعات شکننده و حساس هستند اما این­ ها باید قادر به تحمل فشارهای شدید باشند و در تمام زمان ها به درستی کارکنند. Vectoflow در توسعه و ساخت پراب­ های پیچیده اندازه ­گیری جریان متخصص است. از تکنولوژی ساخت افزودنی فلز EOS برای رسیدن به یک طراحی ایده ­آل با حداکثر استقامت استفاده می­کند.

چالش

سرعت در هواپیماها یک فاکتور اصلی محسوب می­شود زیرا که در درجه اول سرعت در هواپیما مهمترین برتری این وسیله حمل و نقل نسبت به سایر موارد است و دوم اینکه سرعت یک فاکتور حیاتی محسوب میشود چراکه در صورت کاهش شدید سرعت، جریان هوا میتواند ناگهان هواپیما را متوقف کرده و موجب سقوط آن شود. سرعت بسیار زیاد نیز از سوی دیگر تنش زیادی را به اجزای هواپیما وارد میکند. بنابراین پراب های اندازه گیری جریان، به منظور اندازه گیری مداوم  سرعت مربوطه استفاده میشود. همان طور که جریان هوا از بین آنها میگذرد، سرعت براساس میزان فشار ایجاد شده تعیین میشود. این امر ممکن است برای مثال براساس سرعت هوا و یا پرواز در حالتی که جریان هوا از بین موتورها عبور میکند تعریف شود و نیروی محرکه لازم را فراهم کند.

نتایج

برخلاف پراب های تولید شده به کمک روش های ماشینکاری سنتی، نمونه های این تحقیق به شدت خوش ساخت بودند. همچنین استحکام و صلبیت این نمونه ها نسبت به نمونه های مرسوم به شدت افزایش یافته بود. علاوه براین، با اصلاح و بهبود طراحی آیروداینامیک ضخامت در این نمونه ها به شدت کاهش یافت و به کمک عملیات های درمانی پس از تولید امکان اندازه گیری دقیق بسیاری از پارامترها فراهم شد. “شکستن مکرر این قطعات در حال حاضر تنها مربوط به گذشته و روش های قدیمی میباشد”.

 

“استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع است”

دیدگاه ها بسته شده است