پرینترهای سه بعدی DLP (Digital Light Processing)

پرینترهای سه بعدی SLA (Stereolithography)
23 اسفند 1396
پرینترهای سه بعدی Fused deposition modeling (FDM)
6 فروردین 1397

Photo Courtesy of 3dprintingfromscratch

پرینترهای سه بعدی DLP (Digital Light Processing)

فرآیند دیجیتال نوری یکی دیگر از روش های پرینت سه بعدی است که بسیار شبیه به stereolithography می باشد. تکنولوژی DLP در سال 1987 توسط Larry Hornbeck ابداع شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. در این ماشین از میکرو آینه های دیجیتال بر روی تراشه های نیمه هادی استفاده شده است. این تکنولوژی برای پروژکتورهای فیلم برداری، تلفن های همراه و پرینت سه بعدی کاربرد دارد.

پرینترهای سه بعدی DLP همانند SLA با فتوپلیمرهای کار میکنند. اما آنچه این دو فرآیند را متمایز میکند، تفاوت در منبع نوری مورد استفاده می باشد. برای آماتورهای  سه بعدی DLP عموما از منابع متداول یعنی لامپ های قوس (arc lamps) استفاده می شود. نکته ی مهم دیگر در این فرآیند پنل نمایش کریستال مایع می باشد که در سرتاسر سطح ماده ی ساختنی در طول یک فرآیند DLP اعمال میشود. ماده ی مورد استفاده برای پرینت رزین پلاستیکی مایع می باشد که در قسمت کانتینر تبدیل قرار گرفته است. این رزین زمانی که تحت تاثیر مقدار زیاد نور قرار بگیرد به سرعت سخت میشود. سرعت پرینت نیز در این روش بسیار چشمگیر می باید. هر لایه در کمتر از چند ثانیه شکل میگیرد.

نتیجه ی حاصل از این پرینت یک نمونه ی خوش ساخت و با دقت بالا می باشد. یکی از مهمترین مزایای این روش نسبت به SLA کاربرد کمتر مواد برای ساخت جزئیات می باشد، در حقیقت هزینه ی کمتر و ضایعات کمتر از جمله این مزایا است.

 

“استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع است”

دیدگاه ها بسته شده است