پرینترهای سه بعدی SLA (Stereolithography)

تکنولوژی پرینت سه بعدی در طراحی اتومبیل
20 اسفند 1396
پرینترهای سه بعدی DLP (Digital Light Processing)
27 اسفند 1396

Photo Courtesy of 3dprintingfromscratch

پرینترهای سه بعدی SLA (Stereolithography)

Stereolithography یک روش پرینت سه بعدی است که برای اجرای پروژه های مبنتی بر موضوعات پرینت سه بعدی استوار است. اگرچه این روش یکی از قدیمی ترین روش ها در تاریخچه ی پرینت سه بعدی می باشد، اما همچنان مورد استفاده قرار میگیرد. ایده و کاربرد این روش بسیار شگفت آور است. در حالیکه که یک مهندس مکانیک که نیاز دارد تمامی اجزای وسیله ی طراحی شده توسط او به خوبی جایگذاری شوند و یا یک شخص خلاق که نیاز به ساخت یک نمونه ی پلاستیکی اولیه از اختراع جدید خود دارد، روش SLA به خوبی به کمک این افراد آمده تا مدل های طراحی شده ی خود را بسیار نزدیک به حالت واقعی آن بسازند.

این روش توسط Charles Hull  در سال 1986 اختراع شد. فرآیند پرینت در این روش توسط ماشین Stereolithography (SLA) انجام میشود که در آن پلاستیک مایع به مدل جامد سه بعدی تبدیل میشود.

اکثر تکنیک های پرینت به مدل های طراحی شده کامپیوتری (CAD) نیاز دارند. این روش حاوی اطلاعاتی در مورد ابعاد نمونه می باشد. در واقع فایل CAD بای به فرمتی تبدیل شود که برای دستگاه قابل درک باشد. یک فرمت زبانی Tessellation  (Standard Tessellation Language (STL)) وجود دارد که به طور معمول برای این گونه ماشین ها به کار میرود. تمام این فرآیند شامل پرینت لایه به لایه می باشد که در واقع فایل STL باید اطلاعات را برای هر لایه در اختیار ماشین پرینت قرار دهد.

قطعه های ساخته شده با پرینترهای 3D شبیه به ماشین SLA، معمولا دارای سطح صاف هستند اما به طور کلی کیفیت آنها بسیار به کیفیت ماشین SLA وابسته است. Stereolithography به طور گسترده در نمونه سازی اولیه به کار میرود چراکه زمان تولید قطعه بسیار کم و هزینه های آن نیز نسبت به سایر روش های نمونه سازی بسیار ارزان تر می باشد. اما با این وجود عموما از این روش برای چاپ سه بعدی محصول نهایی به ندرت استفاده میشود.

 

“استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع است”

دیدگاه ها بسته شده است