چاپ سه بعدی موتورهای جت

جایگاه پرینتر سه بعدی فلز در صنایع دفاعی و هوافضا
30 دی 1396
تجهیزات جت و تکنولوژی ساخت افزودنی فلز
4 بهمن 1396

Photo Courtesy of Engineering.com

چاپ سه بعدی از جمله فن آوری های مورد توجه در صنایع هوافضا میباشد. GE (General Electric) یکی شناخته ­شده ­ترین مجموعه­ ها در ترکیب استفاده از پرینت سه بعدی و ساخت موتورهای جت در امریکا می­باشد. در سال 2016 این کمپانی نازل­های سوختی را برای خانواده­ ی جدید موتورهای LEAP طراحی کرد که در ساخت آن­ها از فن­ آوری ذوب مستقیم فلز با کمک لیزر کمک گرفته ­است. لایه ­های نازکی از پودرهای فلزی به منظور ساخت قطعاتی مستحکم، ریخته ­شده و با کمک لیزر ذوب می ­شوند.

پرنت سه بعدی امکان ساخت نازل­ هایی تا 25% سبک را فراهم می­کنند و همچنین تعداد قطعات به­ کار رفته در ساخت نازل از 18 به 1 کاهش می­ یابد و دیگر اینکه راهگاه­ های خنک­ کننده ­ی پیچیده و ساپورت­ ها کمک می­کنند تا نازل به دوام و پایداری پنج برابر بیشتر دست یابد.

این نازل­ ها نمونه­ های اولیه­ ی این کمپانی نیستند. GE اولین بار در آپریل سال 2016 دو نمونه ­ی اولیه ­ی موتورهای LEAP-1A که شامل 19 نازل 3D پرینت بود را به ایرباس فرستاد. نازل ­های ساخته شده در موتورهای LEAP نسبت به نمونه­ های مشابه­ی خود با روش­ های دیگر، تقریبا 15 درصد در مصرف سوخت صرفه­ جویی کردند. بدین­ ترتیب این صنعت پذیرای موتورهای 3D پرینت شد و در حال حاضر حدود 10000 سفارش به ارزش 145 میلیون دلار در دست ساخت دارد.

در اواخر دسامبر 2016، موتورهای LEAP و نازل­ های پرینت سه بعدی آن­ها یکی دیگر از بزرگترین دستاوردها بود. موتورجت   LEAP-1C توسط اداره هواپیمایی فدرال (FAA) و انجمن ایمنی هوایی اروپا (EASA) تایید شد.

 

“استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع است”

دیدگاه ها بسته شده است