خواص فلزات

آلیاژهای تیتانیوم

خواص: استحکام بالا نسبت به وزن پایین، مقاومت به خوردگی بالا، زیست سازگار
کاربردها: بیومواد برای ایمپلنت های استخوانی، هوافضا، صنایع آفشور
استحکام بالا در کنار چگالیِ نسبی پایین، در کنار مقاومت به خوردگی عالی، آلیاژهای تیتانیوم را بسیار پرکاربرد کرده است. تیتانوم خالص ابتدا در صنایع شیمیایی، مهندسی فرایند و تجهیزات پزشکی، حوزه هایی که مقاومت به خوردگی مورد نیاز است، استفاده می شد. زیست سازگار بودن آن، این ماده را تبدیل به یکی از مواد پرکاربرد در ساخت پروتزها و ایمپلنت های پزشکی و دندان پزشکی کرده است. آلیاژ Ti6Al4V با فاصله زیاد پرکاربردترین آلیاژ تیتانیوم می باشد. دلیل استقبال از آن را می توان خواص مکانیکی مناسب دانست که سال ها جواب خود را در صنایع مختلف پس داده است.

آلیاژهای آلومینیوم

خواص: وزن سبک، هدایت الکتریکی بالا
کاربردها: هوافضا، صنایع خودرو، کاربردهای عمومی در صنایع

با چگالی 2.7 گرم بر سانتی متر مکعب، آلومینوم جز فلزهای سبک طبقه بندی می شود. همچنین آلومینیوم دارای هدایت الکتریکی مناسب می باشد. به علت استحکام پایین عموماً از آلیاژهای آن استفاده می شود. پرکاردبرترین آلیاژ آن AlSi10Mg می باشد. آلیاژهای آن برای ساخت قطعات با استحکام بالا استفاده می شوند. استفاده از آن در صنایع هوافضا و خودروسازی بسیار رایج است.

آلیاژهای کبالت

خواص: چقرمگی بالا، استحکام بالا، مقاومت به خوردگی مناسب، زیست سازگار
کاربردها: دندانپزشکی، ایمپلنت های پزشکی، دمای بالا

شهرت آلیاژهای کبالت کروم بیش از همه ناشی از سختی بالای آن ها همراه با شکل پذیری عالی می باشد. به این ویژگی ها مقاومت به خوردگی را هم می توان اضافه کرد. با توجه به زیست سازگاری کبالت کروم، این آلیاژ کاربردی زیادی در حوزه ایمپلنت های پزشکی و دندانپزشکی دارد. از آن برای ساخت پروتزهای دندانی و ارتوپدی مانند زانو و لگن استفاده می شود. علاوه بر این با توجه به مقاومت خوب آن ها به حرارت، در محیط هایی با دمای بالا مانند موتور جت نیز از آن ها استفاده می شود.

آلیاژهای نیکل

خواص: مقاومت به خوردگی بالا، خواص مکانیکی عالی، خزش مناسب تا 700 درجه سانتی گراد، جوش پذیری عالی
کاربردها: هوافضا، توربین های گازی، موتور موشک، راکتورهای اتمی، پمپ
موادی مانند اینکونل و HX
مثال هایی از آلیاژهای نیکل با مقاومت بالا به حرارت و خوردگی می باشند. اغلب آن ها دربردارنده کروم، آهن، نایوبیوم و مولیبدن می باشند و به سوپرآلیاژها شهرت یافته اند. آلیاژهای پایه نیکل دماهای بالاتری را نسبت به استیل تحمل می کنند و بسیار جوش پذیرند. علاوه بر این، این آلیاژهای خواص مکانیکی مناسب مانند استحکام کششی و دوامی بالا را از خود نشان می دهند. در کنار این خواص مقاومت بالا به دما آن ها را برای استفاده در صنایع هوافضا و نیروگاهی مانند توربین ایده ال کرده است.

استیل

خواص: سختی و چقرمگی بالا، مقاومت به خوردگی بالا،
کاربردها: قالب سازی، ایمپلنت های دندانی، صنایع آفشور، پیچ و ابزارها
قطعات ساخته شده از استیل به سختی بالا در کنار شکل پذیری عالی شهره اند. از آن ها در ساخت قالب و ابزار در صنایع پزشکی، هوافضا و خودروسازی استفاده می شود.